10 sposobów na bycie EKO

Na Instagramie pokazałam krótkie sposoby, które można zastosować na co dzień, by żyć przyjaźniej dla natury i ekologii. Te patenty, które poniżej przedstawię i opiszę, są bardzo proste do wykonania. Nie mniej jednak muszą stanowić nawyk. Pamiętaj, że pojedyncze działania raczej nic nie zmienią, jeśli zaś będziesz działać systematycznie – to ma to ogromny sens.

 

1 patent

 

Mydło w kostce

Zamiast kupować żel pod prysznic damski i dodatkowo męski. U mnie to jeszcze żel do twarzy. Kup 1 mydło w kostce, które będzie miało neutralny zapach i sprawdzi się zarówno dla kobiet, jak i  mężczyzn. Polecam  mydło ze srebrem kolonialnym, lub te które mają dobre składniki.

W ten sposób zaoszczędzasz 2- 3 butelki na 1,5 miesiąca.

 

2 patent

 

Woreczki eko lub recykling.

Możesz oczywiście kupić lub uszyć sobie woreczki wielorazowego użytku z bawełny, firanki czy lnu. Ja takie mam i nawet na jesień będę takie sprzedawać w swoim sklepie ( www.sklep.silakobiecegosukcesu.pl).

Jeśli zaś wydaje Ci się to drogie rozwiązanie, to możesz użyć drugiego mojego sposobu, na recykling woreczków foliowych. To znaczy, że zbieram takie reklamówki i później je używam, aż do wyczerpania. Moim zdaniem ten sposób też jest całkiem niezły, bo mimo wszystko, że używasz woreczków foliowych, to nie zbierasz ich za każdym razem. W bilansie wychodzisz z 4-5 woreczkami na miesiąc, zamiast z np. 15.

 

3 patent

 

Woda filtrowana

To już raczej must have w dzisiejszych czasach i większość posiada dzbanek filtrujący i pije kranówę.

Jeśli zaś wychodzisz do pracy, na spacer itp. To możesz ze sobą zabrać również butelkę wielorazowego użytku. Oczywiście najlepiej by była szklana. Natomiast jeśli będzie plastikowa to zwróć uwagę by miała napis free BPA, a najlepiej by była wykonana z tworzywa Tritan.

Oczywiście nie będę hipokrytką i nie napisze, że w ogóle nie kupuje wód mineralnych, bo kupuję. Zwłaszcza wodę Wysowianka która ma jod, lecz zwykłych nie kupuję bo nie mam potrzeby.

 

4 patent

 

Drugie śniadanie

Zamiast pakować do woreczków foliowych, bułki można owinąć zwykłym papierem śniadaniowym. Albo zapakować do wielorazowego pudełka, a już genialnie by było, gdyby owinąć kanapki owijką wielorazową usztywnianą woskiem. Natomiast taka owijka sporo kosztuje, a według mnie papier śniadaniowy to świetny pomysł. Taki papier później można przetworzyć ponownie.

 

5 patent

 

Soki

Zamiast kupować soki, wodę i tak dalej, wybierz butelkę szklaną a nie plastikową. Zrobisz przysługę swojemu zdrowiu i przyrodzie.

A jeszcze lepszym pomysł jest robienie soków domowych i gwarantuje Ci, że zakup wyciskarki szybko Ci się zwróci. Takich soków i koktajli robię bardzo dużo i pewnie niebawem wrzucę na blog przepisy.

 

 

 

 

 

03 września 2019

Siła Kobiecego Sukcesu 

ZOBACZ DZIENNIK WYZWAŃ​​​​​​​

08 września 2017
Musisz…. Nie wypada… Nie rób tego…. Zastanów się… Na twoją odpowiedzialność…. Nie możesz…   Ile razy dziennie… tak dziennie, słyszysz komunikaty zaczynające się od powyższych słów? A ile razy dziennie, sama

ZOBACZ POPRZEDNI ARTYKUŁ

INSTAGRAM

ZOBACZ KURS PEWNOŚCI SIEBIE

Fot. Torba z limitowanej kolekcji. 

6 patent

 

Segregacja śmieci

I tu szczerze mam trochę mieszane uczucia. Kiedyś skrupulatnie segregowałam śmieci w myśl zasady papier do papieru, plastik do plastiku i tak dalej. Pewnego dnia, zadowolona poszłam wyrzucić śmieci według powyższego wzoru, niczym dopasowanie puzzli. Aż tu nagle podjeżdża pan kierowca swoim wozem transportującym śmieci i do jednego wielkiego konteneru wrzuca po kolei. Najpierw plastik – pach. Później odpady Bio, kolejno szkło i na dokładkę papier i rzeczy innego sortu. Szczerze długo zastanawiałam się o co chodzi i dlaczego ja tak pięknie posegregowałam wszystko, a oni wrzucili to do jednego konteneru?!

Do tej pory mam mieszane uczucia i myślę, że w Polsce to jest podpucha z tą segregacją.

Aleee  nie zrezygnowałam całkiem z segregacji. Na przykład składuję papier i oddaje do konteneru na makulaturę lub palę w domku na wsi. A butelki czy słoiki szklane zawsze myję i powtórnie wykorzystuję.

 

7 patent

 

Korki

Jeśli już pijesz wodę mineralną, a nie uwierzę w to, że w ogóle nigdy Ci się nie zdarza. Bo wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem i pohamowaniem. Jeśli więc kupujesz wodę to zbieraj korki plastikowe i oddawaj je na zbiórki. Często takie zbiórki są organizowane nawet w sklepach.

 

8 patent

 

Deszczówka

Jeśli masz ogród lub nawet mały ogródek, to masz możliwość postawić beczkę (tak to u mnie wygląda, są 3 beczki) lub wiaderko i zbierać deszczówkę. Później oczywiście to nią podlewasz swój ogród.

 

9 patent

 

Eko środki czystości

Nie przekonuję Cię, że masz od razu zrezygnować z kapsułek do prania czy zmywania, ale coś można zastąpić w sposób przyjazdy naturze. U mnie jest to domowe pronto – czyli woda z mydłem, bardzo dobrze ściera kurz. Wtedy tylko dokupujesz ściereczkę z mikrofibry i super.

Kamień i osad wszelkiej maści jest okropny, ale świetnie sobie z nim radzi ocet z sodą. I te sposób jest również przyjazdy przede wszystkim Twojemu zdrowiu. Nie wdychasz tej chemii z powietrza.

 

10 patent

 

Aktywność

Prosty patent, czyli jeźdź rowerem, hulajnogą, rolkami, tramwajem czy autobusem i oszczędzaj paliwo oraz dbaj o środowisko. Nie mówię, że w każdą pogodę i dzień po dniu. Wystarczy wyzwanie raz – dwa na tydzień.

 

Sposobów jest mnóstwo na to jak dbać o ekologie i planetę. Ja wypisałam swoje, które najczęściej stosuję. Nie popadam w skrajności, a robię to z głową. W myśli idei bycia Eko i dbania o swoje zdrowie. I takiego podejścia i Tobie życzę.

2019© Dominika Bury.

Wszystkie prawa pilnie strzeżone. 

Polityka prywatności