Jak być asertywną? 

 

Czy jesteś asertywna? Albo inaczej czy wiesz czym jest asertywność i posiadasz umiejętność bycia asertywną?

 

Skąd takie pytanie mi się narodziło ? Wiele z kobiet całe życie powtarza jak mantrę „nie jestem asertywna”, po czym przyglądając się im z boku lub wyciągając wnioski z ich odpowiedzi okazuje się, że te kobiety są asertywne i to jak cholera.

 

Wiele razy dziwiłam się i zastanawiałam o co chodzi, aż doszłam do kluczowej odpowiedzi – nie wiedzą czym jest i jak wygląda zachowanie asertywne. Czasem każdej z nas mieszają się różne style zachowań.  Kiedy chcemy być mili i mieć święty spokój mówimy „masz rację”, nawet jeśli myślimy inaczej. Umówmy się czasem jest taka sytuacja, że nie chce nam się toczyć piany i walczyć o swoje, zwłaszcza z kimś kto jest przysłowiową „ścianą”. Ja też tak miewam, czasem odpowiem coś w stylu „ok, niech będzie po Twojemu”, a zrobię swoje.

 

I wiem doskonale, że to jest zachowanie osoby biernej, która nie wykazuje asertywności. Ale czasem tak mam i tak wolę. Z innej strony, czasem coś lub ktoś tak bardzo mnie zirytuje i wkurzy, że huknę mówiąc „Dość! Będzie po mojemu”, bo mam dość tłumaczenia i metody zdartej płyty, która zawodzi, a argumenty są jak grochem o ścianę. I daje sobie na to przyzwolenie. Bo nikt raczej nie określił, przynajmniej o niczym takim nie wiem, że jeśli jestem osobą asertywną i za taką się uważam, to styl mojego zachowania, nie zależnie od sytuacji czy nastroju ma być przepełniony empatią, partnerstwem czy stosowaniem komunikatów JA.

 

04 lutego 2019

Siła Kobiecego Sukcesu 

ZOBACZ DZIENNIK WYZWAŃ​​​​​​​

28 stycznia 2019
Weekendowy sposób na nudę w kuchni Jaki jest mój sposób na weekend ? Oczywiście to zależy od nastroju, pory roku i mojej kreatywności. Założenie jest jedno – ma być przyjemnie

ZOBACZ POPRZEDNI ARTYKUŁ

INSTAGRAM

ZOBACZ KURS PEWNOŚCI SIEBIE

Sytuacje są różne, nasz nastrój też i według mnie mam prawo, dać sobie przyzwolenie raz na jakiś czas do innego typu komunikacji, nawet jeśli nie będzie wzorowa. Może wynika to z tego, że daleko mi do wzoru z czego bardzo się cieszę, bo nie wierzę w ideały i wzorce.

Jedno jest pewne, by być asertywną po swojemu musisz stworzył własne prawa
i przyzwolenia. Jednym z moich praw jest prawo do wypowiedzi i własnego zdania i tak jeśli mam inne zdanie, to lubię o tym otwarcie powiedzieć, chociaż różne to ma konsekwencje. Moim prawem jest szacunek do kogoś i do mnie
i wierz mi lub nie, ale jeśli spotykam się z kimś kto nie darzy mnie szacunkiem, ma w poważaniu mnie i moje zdanie to przestaje prowadzić komunikację, na momencie.

 

Co jest kluczowe w byciu asertywną? Ty i Twoje zasady i prawa, w rozumieniu, że liczysz się z innymi i masz na względzie ich prawa. Ale nie próbuj przypasowywać siebie pod jakiś schemat zawarty w książce czy kursie. Ustal sama co jest dla Ciebie ważne.

——————————————————
 

Nikt nie jest asertywny zawsze i wszędzie.
 

——————————————————

 

 

 

 

——————————————————
 

Traktuj innych tak, jak sama chcesz być traktowana.

 

——————————————————

 

 

 

 

 

Asertywność to nie chamstwo !

 

Nie mam pojęcia dlaczego asertywność w dużej mierze przez nas kobiety, rozumiana jest jako bycie niemiłym. Tym bardziej nie rozumiem, dlaczego kobiety kojarzą asertywność z odmawianiem. Zgadzam się, że asertywność to umiejętność nie zgadzania się, na to czego nie chcemy wykonać. Ale to powinno być naturalne. Inaczej mówiąc, powinno być podyktowane Twoimi prawami.

 

Przykład:

Koleżanka prosi Cię o wykonanie dodatkowego zadania na cito, kiedy Ty wiesz, że nie dasz rady tego dokonać. Jeśli dajesz sobie przyzwolenie na to, by odpuścić sobie, a wiesz jak wygląda sytuacja – MASZ prawo powiedzieć „Wiesz co nie uda mi się tego zrobić na dziś. Mogę wykonać to na jutro. Jeśli ktoś ma mniej pracy może jemu to zleć?”

 

Nie ma tu nic nie miłego, nie ma tu chamstwa, nie ma tu odmawiania nawet a zakomunikowanie obecnej sytuacji.

 

Dla mnie asertywność to moje prawa. Jednym z nich jest to, że każdy z nas ma prawo do nutki egoizmu, dopóki nie krzywdzimy innych, to jest ok.

E-book nie jest typowym e-bookiem, w którym zawarta jest teoria i schematy.

Jest odzwierciedleniem mojej asertywności i moich obserwacji.

 

Kupisz go 13 lutego w przedsprzedaży TU. 

 

 

 

2019© Dominika Bury.

Wszystkie prawa pilnie strzeżone. 

Polityka prywatności