Jak zaplanować 
rozwój osobisty

Długo zbierałam się do tego artykułu, ale w końcu się zebrałam i powstał. Ostatnio mam wrażenie, że zrobił się negatywny szum wokół rozwoju osobistego, a to za sprawą wydaje mi się – złego zrozumienia.

Jak się zabrać za rozwój osobisty, który w moim rozumieniu dotyczy przestrzeni życiowej, o którą dbamy?

No właśnie i tu już pojawia się klops, bo większość źle identyfikuje rozwój osobisty, nie jak przestrzeń a jako „bajery motywacyjne” polegają na … sama nawet nie wiem na czym.

 

Rozwój osobisty a cytaty

 

Jeśli rozwój osobisty kojarzy Ci się z cytatami motywacyjnymi albo mówcami motywacyjnymi – to proszę zmień swoje zdanie. Bo trafiasz na nieodpowiednie przekazy od osób niekompetentnych. Mówcy motywacyjni powinni mieć na celu, faktycznie zmotywować Cię do zmiany. Zainspirować i pokuszę się
o stwierdzenie, wywołać u Ciebie refleksję – Co chcę zmienić? Jak chcę by moje życie wyglądało? Co się dzieje w moim życiu, co mi nie odpowiada? Dlaczego jestem w takim miejscu, a w jakim chce być ? Mówca motywacyjny nic nie zmieni, a cytaty? Cóż, fajnie brzmią, ale one nic nie mają wspólnego z rozwojem osobistym.

 

Coach, Trener rozwoju osobistego, psycholog i cała reszta

 

Albo to ja mam pecha, albo naprawdę ostatnio źle trafiam. Otóż to jaką opinię mają coachowie, trenerzy a nawet psychologowie, to nie sądziłam, że tak to się zmieni. Oczywiście, czego można się spodziewać, jeśli coach czy trener zamiast wykorzystywać narzędzia służące do inspiracji, uruchomienia kreatywności
i zasiania ziarnka, walą głupoty „wystarczy złotówka do miliona”, „uwierz w siebie,
a osiągniesz wszystko”, „masz w sobie moc”. No serio ? I przyznaj, że z takim „czymś” kojarzy się rozwój osobisty. I szlag mnie trafia, że w ten sposób ludzie identyfikują ten obszar.

 

Nie krytykuj, a pomóż

 

Dobrze, trochę wylałam swoje żale. Co mogę Ci polecić i jak pomóc w tej właściwej ścieżce, byś żyła tak jak tego naprawdę chcesz? Zobacz poniżej.

 

Czemu ja zdecydowałam, że pora zadbać o siebie i swoją przestrzeń?

 

Pracowałam w miejscu, którego nie cierpiałam, nie widziałam dla siebie perspektyw, nie byłam asertywna, nie umiałam zawalczyć o siebie, nie znałam swoich mocnych stron i wszystko układało się nie tak jak chciałam. Przyszedł moment, by coś zmienić. Ja zaczęłam od szkoleń czyli zdobycia kwalifikacji zawodowych, ale i od kursów czy szkoły z narzędziami jak mam pracować, by poznać siebie i ukształtować dalszą ścieżkę.

Dalej, sprecyzowałam swoje priorytety, czyli co dla mnie jest najważniejsze – jednocześnie powstały cele do osiągnięcia. Lista 50 mocnych stron (było pierońsko trudno, ale pomogli znajomi, a raczej pytanie wprost „jakie mam mocne strony, jak uważasz?”), wartości – czym chce się kierować, by żyć w zgodzie ze sobą. Czyli mamy plan działania.

 

09 sierpnia 2018

Siła Kobiecego Sukcesu 

ZOBACZ DZIENNIK WYZWAŃ​​​​​​​

27 grudnia 2017
Z racji zbliżającego się końca roku, moim rytuałem jest tworzenie

ZOBACZ POPRZEDNI ARTYKUŁ

INSTAGRAM

ZOBACZ KURS PEWNOŚCI SIEBIE

Tak planuje cele obecnie w swoim notesie. 

Czym tak naprawdę jest rozwój osobisty ?

Co dalej? Praktyka.

Szukałam narzędzi jak dobrze sprecyzować cele i jak je osiągnąć, nie poddając się. Na tym etapie okazało się, że istnieje coś takiego jak PRZEKONANIA (Zobacz o tym tu) i w moim przypadku są one negatywne. Co oznaczało, że osiągnięcie celu będzie nie osiągalne. Zaczęłam szukać i czytać o przekonaniach, by wziąć je na warsztat i zmienić. To pozwoliło mi osiągać swoje założenia i zbudowało poczucie wartości. A gdy zbudowałam listę sukcesów, stałam się pewna siebie.

Nie ma tu miejsca na cytaciki i hasełka, motywacja leżała u mnie na podłodze wiele razy
i musiałam ją dosłownie zdrapywać z niej. Rozwój osobisty to proces zmiany, do jakiej chcesz dążyć.

 

Jak to osiągnąć? – nikt Ci tego nie powie, nie da przepisu na sukces. Ale serio da się, tylko nie mydl sobie oczu oszustwami, a zadziałaj intuicyjnie po swojemu.

2019© Dominika Bury.

Wszystkie prawa pilnie strzeżone. 

Polityka prywatności