Komunikacja jako proces

 

Każdy człowiek używa komunikacji interpersonalnej we wszelkich kanałach. Czy to komunikacja z partnerem, szefem, klientem czy przyjaciółką. Komunikacja czyli inaczej mówiąc porozumienie. Jeśli komunikacja jest tak bardzo potrzebna, bez niej nie istnieje nić porozumienia i każdy kładzie nacisk na skuteczną komunikację, to ja się zastanawiam – dlaczego nikt nie mówi o komunikacji z samym sobą? – nie, nie chodzi mi o rozmawianie ze sobą na głos godzinami :)

 

Raczej mam namyśli to by, wsłuchać się we własne potrzeby i zadać sobie istotne pytania. Jeśli przykładowo w naszym związku narasta konflikt, czujemy się zagubieni, narastają silne emocje negatywne i ni jak wiemy co dalej robić.

 

Myślę, że każda osoba (nie tylko psycholog czy psychoterapeuta) powie Ci, że najlepszym sposobem by zażegnać konflikt jest ROZMOWA.

 

Dlaczego to właśnie rozmowa jest tak ważna?

- dowiadujemy się o odczuciach drugiej osoby, dzięki temu mamy szerszy obraz sytuacji,

-mówimy o własnych potrzebach i oczekiwania, dzięki temu druga osoba dokładnie wie co od niej chcemy,

- wyjaśniamy wszelkie niejasności ,

- możemy użyć argumentów przedstawiających nasz pogląd sytuacji ,

- i wiele więcej.

 

To teraz zastanów się, ile razy czułaś takie rozdarcie i konflikt wedle własnej osoby ? Ile razy czułaś, że nie wiesz co dalej masz robić? Że, to co robisz, nie ma sensu? Ile razy, czułaś frustracje i demotywację?

Czy nasuwa Ci się na myśl dlaczego tak się działo?

 

Jeśli tracisz kontakt ze sobą, nie rozmawiasz/ myślisz o swoich oczekiwania i potrzebach. Nie rozjaśniasz w głowie obrazu sytuacji, to jest to normalne, że gubisz się.

 

Już bardziej dosadnie tego nie mogę przedstawić, dlaczego warto spędzać ze sobą czas. Warto mieć swoje pasje. Warto poczuć naturę i odnaleźć harmonię. Lecz najbardziej warto, się ze sobą komunikować.

 

Co chcesz osiągnąć? Jak tego dokonać? Co zrobić by iść na przód? Co Cię irytuje?

 

Cała pula bardzo ważnych pytań, które tak naprawdę wpływają, że jesteś świadoma siebie.

 

09 sierpnia 2017

2019© Dominika Bury.

Wszystkie prawa pilnie strzeżone. 

Polityka prywatności